Pro koňáky

Jak naučit koně ''horskou kozu''

16. února 2011 v 11:49 | Aika*

Tento cvik je gymnastické cvičení, při kterém se posiluje a protahuje svalstvo hřbetu a
Horská koza
zádě a zároveň tím zvyšujete ohebnost a zlepšujete rovnováhu vašeho koně.Spočívá v podsunutí zadních končetin pod tělo, se současným snížením hlavy - viz obrázek (my ovšem nebudeme cvik provádět na žádném podstavci). Cvik je vhodný jako příprava další náročnější cviky - např. lehnutí - (když si kůň chce lehnout, je toto pro něj výchozí poloha) a pro některé koně je tedy postavení do této pozice impulsem k lehnutí.

Zpočátku je třeba tento cvik provádět s pomocníkem, který drží koně u hlavy, aby kůň neměl možnost vykročit dopředu. Vy zatím tušírujete zadní nohy (viz. Zvedání nohou). Úkolem je, aby se noha při zvednutí posunula o kousek dopředu. Jakmile se tak stane, oddálíte bič. Vpředu je třeba dát koni prostor pro snížení hlavy, aby mohl udržet rovnováhu. Zpočátku je možné koni pomoci také rukou - když kůň zvedne nohu, můžeme ho mírným tlakem přimět posunout tuto nohu kousek víc pod tělo. Když to jde dobře, dáme koni odměnu a necháme ho uvolnit - vykročit kupředu.

Jak naučit koně ''úsměv''

26. ledna 2011 v 11:25 | Aika*
He,he zní to zajímavě :D

Úsměv je vlastně flémování, které koně dělají, když se setkají s nějakou zvláštní vůní. Spočívá v tom, že kůň natáhne hlavu dopředu a ohrne horní pysk.Tento trik obvykle lidi hodně rozesměje a zejména malé děti milují pohled na smějícího se koně. Pokud chcete koně naučit úsměv, musíte najít něco, co způsobuje u vašeho koně ohrnutí pysku. Může to být například kousek cibule, páchnoucí sýr, alkohol, čpavek, citron apod., je třeba to vyzkoušet. Musí se ale jednat o neobvyklou nebo výraznou vůni.
Držte koně za vodítko a stůjte přímo před ním. Poté mu dejte před nozdry zdroj silné vůně a řekněte "Úsměv!" (nebo jiný příkaz, který budete používat). Tato vůně by měla způsobit, že váš kůň ohrne pysk. Pokud se tak stane (ze začátku bude možná ohrnutí jen mírné), pochvalte ho a odměňte pamlskem.Několikrát zopakujte celý postup a nezapomínejte, že lekce by měla být krátká. Tento cvik můžete opakovat často, kdykoliv jdete do stáje, nebo do výběhu. V žádném případě ale koně neodměňujte, pokud tento kousek provedl, aniž jste ho požádali. Po několika lekcích by váš kůň měl reagovat jen na přilblížení vašich prstů k jeho tlamě a slovní příkaz.

Jak naučit koně lehký úklon

22. ledna 2011 v 20:47 | Aika*
Tak řekla jsem si že pořád dávám jenom grafiku a nic o koních takže tady je článeček jak koně naučit úklon je to podle mě a Ajka se takhle naučila velmi rychle :)


Koně naučíme ůklonu tak že vezmeme pamlsek a postupně se snažíme koně nalákat, aby dal hlavu dolů a vzal si tak pamlsek. Zároveň rukou nebo bičíkem poklepáváme zezdola na hrudník a dáváme slovní povel(např.,,úúúúklon'') Provádějte až po lonžování, svalstvo musí být uvolněné, jinak hrozí natažení. Dbejte nato, aby zadní a přední nohy byly stejně daleko od sebe, aby se kůň nehrbil. Používejte mrkev. Kůň musí několikrát kousnout a to ho udrží déle v pokloně. Tato metoda když se vydaří , tak kůň se zhoupne a hlavu strčí mezi přední nohy.

Tu fotku jsem našla na googlu takže bohužel nevím zdroj ale pokud někdo bude vědět tak napište :)
 
 

Reklama