Donský kůň

26. června 2011 v 11:18 | Aika* |  Plemena
Původ a historie
Don vznikal v 18. a 19. století a stáda se pohybovala při pastvě napříč donskými stepními porosty. Předchůdci patřili kočovníkům, především to byli nepříliš pohlední, ale značně otužilí nogajští koně z Mongolska, dále zvířata Severního Íránu, později i perský arab, turkmenský kůň a koně pouštní, velmi podobní chovu Achal-Teke. Rovněž se připařoval karabach z Ázerbájdžánských hor. Typičtí jsou ryzáci, je to způsobeno krví persko-karakažských plemeníků.Kolem 18. století se vyskytovala početná stáda tehdy hlavně tmavozlatě zbarvených koní volně ve stepích. Postupně došlo ke zušlechtění a zvýšení rámce s pomocí orlovských klusáků, střeleckých arabů (směs krve angloaraba a anglického plnokrevníka). Počátkem 20. století skončilo přilévání krve, což zcela ustálilo typ Dona.

Popis a charakteristika
Exteriér se nedá nazvat ladným, k přednostem tohoto plemene patří jeho odolnost a nenáročnost. Vystačí s minimem krmení a pro život mimo stáj je vybaven velkou adaptabilitou vůči drsnému klimatu. Tato otužilost je značně ceněna při připouštění primitivnějších plemen v místech, kde se koně pasou celý rok pod širým nebem. Byl tedy jedním z významných plemeníků pro šlechtění nových plemen - nejvíce je jím poznamenán buďovský kůň.Hlava se vyznačuje střední velikostí, profil je rovný. Zúžené temeno komplikuje ohyb. Krk mívá střední délku a je hezky rovný. Hrudník má dobrou stavbu, dlouhá a pružná žebra. Hřbet bývá rovný a poměrně široký. Křížové části dominuje oblost, záď často šikmá. Ohon a hříva nejsou dlouhé ani husté. Kopyta netrpí nemocemi, ani přílišnou křehkostí, konstituce je tvrdá. Přední končetiny jsou svalnaté, klouby mohou být příliš mohutné. Vzdor jisté nestandardnosti jsou Donové obecně oceňováni. Jejich končetiny občas vykazují výjimečnou délku.Vadou je nevýrazný kohoutek, spolu se strmou, krátkou plecí, "telecí kolínko" = vbočená "holeň" (špatná práce šlach), sklony k šavlovitému postoji, strmé spěnky, ohon velmi nízce nasazený a v neposlední řadě krátký a ostrý úhel zavěšení hlavy, což působí její menší pohyblivost.Pro tyto nepravidelnosti je pohyb většinou definován jako "poněkud svázaný a těžký". Chody nepostrádají pravidelnost, ale naprosto jim chybí elegance a pružnost, jsou nepohodlné. Ani tak nelze pominout výdrž a skromnost těchto prakticky využitelných koní.Donský kůň má výšku 156 - 162 cm, standardně je popisován jako "přiměřeně masivní", což není zrovna přesné. Rozhodně výstižnější by bylo "statný, silně stavěný". Nejčastější barvou jsou ryzáci nebo hnědáci, častý je zlatavý odlesk.Don vyniká výdrží, dobrou krmitelností, temperament je harmonický. Projevuje se klidně, ochotně a pracovitě. Umí být energický, lehce zvladatelný a učenlivý. Má značnou sílu, odolnost a vytrvalost.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 DAkOoShE DAkOoShE | Web | 26. června 2011 v 11:29 | Reagovat

dávej si pozor odkat kopčíš obrázky xD protože jinak to dopadne takhle =)

2 DAkOoShE DAkOoShE | Web | 26. června 2011 v 11:37 | Reagovat

místo prvního obrázku se mi zobrazuje - > proč kradete obrázky z našich blogů =)

3 Vivi a Kiki Vivi a Kiki | Web | 26. června 2011 v 11:40 | Reagovat

Ja mam rada kone a ji jsem na nich jela a celkem jsem se bala :DD ale jinak pekny blogis vazne mas ho dokonali a zastavse nekdy na nasem blogu : www.rock-stars.blog.cz ;) dekujem papa mas ho pekny :)

4 ÁjInKa :] ÁjInKa :] | Web | 26. června 2011 v 12:05 | Reagovat

jé! :) ten je opravdu nádherný! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama