Criollo

25. února 2011 v 21:14 | Aika* |  Plemena
Původ a historie:
Criollo je potomkem starobylých španělských koní (andaluských a berberských), které do Jižní Ameriky přivezl v 16. století (kolem roku 1535) zakladatel Buenos Aires, Pedro de Mendoza. Jeho sídliště však bylo zničeno, takže předci dnešních koní žili zdivočele v pampách. Jen obzvláště odolní jedinci přežili drsné klima (extrémně suché léto a sychravou zimu), častý nedostatek vody a chudou výživu. Právě jejich zásluhou vznikl zvláště odolný, vytrvalý, trpělivý a dlouhověký kůň - criollo.Slovo criollo, kreolský v podstatě znamená "španělského původu", dříve se takto nazývali usedlíci v Latinské Americe, u koní pod tímto označení nalezneme plemena, která mají společný základ s argentinským criollem a podobají se mu (např. crioulo brazileiro, či llanero).
Charakteristika:
Criollo patří mezi nejodolnější, nejzdravější a nejvytrvalejší koně na světě a je schopen nést velkou váhu na dlouhé vzdálenosti, a to i ve velmi neschůdném terénu. Nemá sobě rovného co se týče tvrdosti konstituce, která mu umožňuje přežít v téměř nemožných podmínkách.
  • Barva - většinou hnědáci a plaváci (světlé barvy ho činí nenápadným, v jeho přirozeném prostředí, na suchých pastvinách), modří a červení bělouši, strakáči, cenění jsou tzv. grullos nebo gateados - koně šedé, myší nebo hnědé barvy s náznakem žíhání.
  • Výška v kohoutku - 142 - 152 cm.
  • Stavba těla - svalnatá tělesná stavba; krátký, silný krk; zřetelně vyklenutý profil hlavy; krátké, dobře osvalené končetiny s kvalitními kostmi a výjimečně zdravými kopyty.
S criollem se můžeme setkat po celém kontinentě a až na drobné odchylky (např. někteří současní koně mají normální diagonální klus, ale většina z nich si uchovává mimochod starých španělských koní) plemeno neztratilo své základní vlastnosti - vytrvalost a zdraví.
Chovatelský svaz se vytvořil v roce 1918 a zavedl přísné zkoušky vytrvalosti, jejichž úspěšné absolvování podmiňuje výběr do chovu (vzdálenost až 756 kilometrů musejí koně bez zvláštního krmení a až se 110 kily na hřbetě překonat za 15 dní).
Využití:
V dřívějších dobách sloužili v armádě a to jako koně jezdečtí i jako soumaři. Stali se oblíbeným dopravním prostředkem i soumarem osadníků Jižní Ameriky. Dodnes mají své nepostradatelné místo v argentinském hospodářství jako koně gaučů, honáků dobytka v pampách.
Díky křížení s plnokrevníky dosáhli celosvětové slávy v pólu, kdy krev plnokrevníka zajišťuje velkou rychlost, kterou vyžaduje moderní hra.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 back-ground back-ground | 25. února 2011 v 21:18 | Reagovat

Krásné fotky ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama