Anglický plnokrevník

16. února 2011 v 11:31 | Aika* |  Plemena
Popis:
Hlava je jemná a ušlechtilá. Od jiných plemen (např. araba) se odlišuje rovným profilem.
Anglický plnokrevník je vysoký štíhlý kůň s dlouhým hřbetem a krkem. Má výrazný kohoutek a nízko nasazený ocas. Zadní nohy jsou dlouhé, s dobře utvořenými hlezenními klouby, což umožňuje silný odraz. Pro maximální rozšíření plic je důležitá hloubka hrudníku.
Nejčastěji se vyskytují hnědáci, ryzáci a bělouši (těch je nejméně), povoleny jsou bílé odznaky.

Plemenné znaky:
Anglický  plnokrevník (zkratka A1/1) nemusí splňovat žádné standardy k uchovnění. Pro anglického plnokrevníka je důležitá pouze rychlost, na základě které je zařazen do chovu. Přihlíží se jen k obvodu holeně, který by neměl být menší než 20 cm.

Většina koní ovšem splňuje tato kritéria:

  • KVH od 165 cm do 175 cm,
  • obvod hrudi od 180 cm do 195 cm,
  • hmotnost od 500 kg do 600 kg.

Akce nohou je nízká a chod úsporný a dlouhý.

Charakteristika:
Každý anglický plnokrevník je osobnost. Utváří si své názory, za kterými si pevně stojí. Když se mu něco nezdá, velice snadno znervózní. Proto není vhodným koněm pro začátečníky, netrpělivé a nervózní jezdce.
Na druhou stranu je Anglický  plnokrevník jedno z nejchytřejších plemen na světě. Lze z něho (i po dostihové kariéře) vychovat klidného, citlivého a spolehlivého koně, na kterém můžete jezdit jen na ohlávce nebo i bez ní. Chce to jen dostatek času, lásky a trpělivosti. Rozhodně to stojí za vyzkoušení, protože anglický plnokrevník umí dát najevo svou vděčnost..

Využití a sport:
Anglický  plnokrevník byl vyšlechtěn výhradně pro dostihy, kde může uplatnit svoji rychlost. Díky využití v dostihovém sportu se toto plemeno zachovalo až do dnes. Bohužel každoročně zemře na dráze mnoho koní. Koně, kteří se dočkají konce své dostihové kariéry, bývají často fyzicky i psychicky odrovnáni.
Anglický plnokrevník se využívá i v ostatních sportech (většinou nižší úrovně), na rekreaci nebo horsemanship (ve kterém může uplatnit svoji inteligenci).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Das Das | Web | 16. února 2011 v 11:42 | Reagovat

To máš skvělý, že mezi něma vyrůstáš.. to bych brala hned.. :D Ani nevíš, jak ti závidím. :D
Je to spíše rodinný pes.. :D tudíž když sjem nemocná leží se mnou v posteli.. přes den leží na gauči.. někdy i na něčí hlavě.. :D :D .. ale venku poslouchá.. :D
Je to Leonberger skřížený s Bernským salašnickým psem. Ale vypadá spíše jen jako Leonberger. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama