Americký jezdecký kůň

16. února 2011 v 11:03 | Aika* |  Plemena
Popis:
Americký jezdecký kůň je typický svým zvláštním postojem - celé tělo je nakloněnodopředu a zadní nohy zůstávají daleko za tělem - takto ho snadno poznáme na první pohled. Někomu se může zdát, že kůň je poněkud křehčího vzezření, což není pravda. Je výborně osvalený a pyšní se skvělými chody. Hlava je ušlechtilá a vysoko položená na dlouhém, do oblouku vyklenutém krku. Hřbet je krátký, nohy zase velmi dlouhé a štíhlé - holeně tedy mohou působit příliš tenké. Právě díky této kombinaci je saddlebredpružným a příjemným chodem.Kopyta jsou z kvalitní rohoviny a u přehlídkových koní se nechávají přerůst, poté jsou okována speciálními těžkými podkovami, které nutí koně do vysokého chodu - tato "kosmetická úprava" však pro koně jistě nebude příjemným zážitkem...
Hříva je poddajná, ocas vysoko nasazený. U koní, kteří jsou určeni na přehlídky, se v Americe provádí zvláštní úpravy. Například podřezávání ocasu, což znamená operativní úpravu svalů na spodní straně ocasu a výsledkem je, že kůň má ocas neustále zdvižený. V Evropě je toto "zkrášlování" zakázáno, protože je považováno za týrání a poškození koně. Pravý saddlebred nikdy nemá výrazné žuchvy a povolenou kůži na krku. Jsou povoleny všechny základní barvy.Kůň je poměrně malý, kohoutková výška bývá 153 - 160 cm.

Charakteristika:
Saddlebred je temperamentní, citlivý a inteligentní kůň. Je učenlivý, pracovitý a nesmírně houževnatý - dodnes se používá k pohánění dobytka. Koně, kteří se používají v jezdeckém sportu, na přehlídkách, či v armádě procházejí speciálním výcvikem, který je velmi náročný. Takoví koně na výstavě při předvádění chodů mohou působit až nepřirozeně, cviky provádějí se zarážející pečlivostí a elegancí. Přestože jsou na tyto koně od počátku kladeny velmi vysoké nároky, patří mezi poměrně poddajná, snášenlivá a klidná plemena. Ovšem musí dostávat kvalitní výživné krmení a mít možnost pravidelného pohybu.

Využití:
Díky své všestrannosti se dnes používá v zápřahu, dálkových jízdách, parkurech i honech. Po svém předkovi morganovi zdědil vlohy pro práci se skotem. Pokud projde kůň dobrým výcvikem, dosahuje výborných výsledků i v
drezuře, kde dostávají prostor především pětichodoví koně. Není problém ho také využívat k obyčejnému rekreačnímu ježdění.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Das Das | Web | 16. února 2011 v 11:19 | Reagovat

:D se máš.. :D
tve, ty máš online 8 lidí.. :D a dnes taky 8 lidí.. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama