Únor 2011

Nový lay.Zase?:D

27. února 2011 v 15:28 | Aika* |  Deníček

Sice tady ještě neni ale jedna dobrá duše mi ho dělá :D Bude jarní a jak jinak než s Ajkou :D =)
Dneska nic nepřidám a zítra se MOŽNÁ stavím,v úterý to taky nevidím nějak slibně a ve středu se asi ukážu,čtvrtek je asi druhé úterý a v pátek mě tak čekejte.Dobré rozdělení že?:D Zítra píšem x testů takže proto nic nepřidám.. ještě čekám než bude ten dess :D :)

Tak zatím,třeba se přes týden ukážu =)

Čínský pony

26. února 2011 v 18:46 | Aika*
Původ a historie:
Chinese Guoxia - nebo-li Čínský pony je plemeno velmi staré, které se vyvíjelo celá tisíciletí. Pochází z jihozápadu Číny, kde byla před pár lety objevena bronzová socha příslušníka tohoto plemene, která jen potvrzuje jeho stáří - odhaduje se na dobu přibližně dva tisíce let.Čínský pony se řadí mezi primitivní plemena a nepochybně pochází z mongolského koně, nebo-li koně Przewalského (kertag). V překladu znamená jeho jméno "kůň pod ovocným stromem". Toto pojmenování si zasloužil pro své dřívější "povolání", kdy byl využíván pro svou malou výšku při práci mezi stromy, kde se sbíralo ovoce. Jednu dobu plemeno upadlo v zapomnění a považovalo se za vymřelé. Ovšem v roce 1981 bylo znovu objeveno a nyní má svou chovatelskou společnost.

Popis:
Tento kůň se vyvíjel v drsných podmínkách a tomu také odpovídá jeho vzhled. Tento na první pohled malý koník, měřící maximálně 110 cm v kohoutku, je však velmi tvrdý a odolný, vhodný do horského klimatu. Objevují se u něj znaky primitivních koní, které zdědil po svých předcích. Krátký krk nese spíše malou a těžkou hlavu s menšími, ale čilými ušními boltci. Jeho pohled je upřímný a někdy zdá se být i šibalský, jak už u poníků bývá zvykem. Hřbet je rovný a krátký se vzpřímenými rameny. Končetiny jsou velmi silné a dobře přizpůsobené drsnému horskému terénu s dobrými tvrdými kopyty. Mají velmi hustou hřívu i ocas, v zimě se tento poník může zdát být malou napodobeninou medvěda, kvůli jeho huňaté srsti.Guoxia se objevuje v šedých, hnědých nebo ryzích rázech, avšak mohou se objevit i jiné barvy. Nejčastější je typické primitivní žluté zbarvení s černým úhořím pruhem na zádech.

Charakteristika a využití:
Čínský poník je velmi vhodný kůň pro děti. Nejen kvůli své výšce, ale také pro jeho dobrou povahu, klidný, ale zdravý temperament a ochotu pracovat. Při těžší zemědělské práci, pro kterou je také často využíván, dokáže být velice tvrdý, odolný a silný.

Český teplokrevník

26. února 2011 v 18:30 | Aika*

Charakteristika:
Český teplokrevník je kůň s dobrou konstitucí, který je poměrně dlouhověký. V jeho vzhledu se objevují znaky, které zřetelně odkazují na jeho kočárové předky. Povahově je český teplokrevník charakterním koněm, který se dobře chová ve stáji, je přiměřeného temperamentu, dobře krmitelný a učenlivý. Jeho chování pod sedlem je dobré, je to s chutí skákající kůň.
Vzhledově jde o moderní typ ušlechtilého a výkonného koně s dobrými a výraznými liniemi a dobře vyvinutými svalovými partiemi. Hlava je ušlechtilá suchá, oči jsou výrazné s klidným výrazem, stejně tak jsou výrazné i nozdry. Krk je dostatečně dlouhý, dobře osvalený, zmenšující se směrem k hlavě, nasazený v mírném oblouku, lehce a pravidelně ohebný mezi hlavou a kohoutkem. Lopatka je dlouhá a šikmá s dobrým osvalením plece. Přiměřeně dlouhý kohoutek přechází v pevný, středně dlouhý, pružný hřbet, na něj navazují pevná, dobře vázaná bedra. Končetiny jsou silné, svalnaté se suchými výraznými klouby. Barva srsti je v převážné míře hnědá nebo ryzá, může se však vyskytovat i bílá nebo plavá, poměrně vzácná je černá barva.

Plemenné znaky:
Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 165 - 175 cm.
Obvod hrudníku je 200 cm.
Obvod holeně je 22 až 23 cm.
Hmotnost je 600 kg.

Využití:
Dříve byl český teplokrevník využíván pro práci v zemědělství, především pak v tahu. Současný typ českého teplokrevníka je ale mnohem více jezdeckým typem všestranného koně, u kterého se nabízí široká škála jeho využití ať už v jezdeckém sportu a v jeho nejrůznějších disciplínách, včetně soutěží všestrannosti, nebo v rekreačním ježdění.

Český chladnokrevník

26. února 2011 v 18:17 | Aika* |  Plemena
Původ a historie:
Česká země byla v minulosti křižována solnými stezkami, které vedly z alpských nalezišť do severských zemí. Po nich přicházeli různí koně tažných plemen a nezřídka posloužili ke krytí českých klisen. Nejčastěji bývali používání mohutní pincgavští hřebci, kteří vynikali svou silou a výkonností, byli však značně nevzhlední. Ve 20. letech 20. století proto začali být dováženi belgičtí hřebci, kteří doladili exteriér českého chladnokrevníka, aniž by jejich krev nepříznivě ovlivnila výkonnost plemene.Nejlepších výsledků v chovu českého chladnokrevníka dosáhly chovné stanice v Písku a Netolicích.

Vzhled a charakteristika:
Český chladnokrevník nepatří mezi nejmohutnější plemena mezi chladnokrevníky, stavbou těla je spíše středně mohutný. Má velkou těžkou hlavu, mohutný, dobře nasazený krk s hřebenem. Měkčí hřbet je zakončený svalnatou zádí, která může být u některých jedinců strmá. Kohoutková výška je 168 - 175 cm.Silné nohy mívají šavlovitý postoj a jsou zakončeny plochými kopyty, která kvůli své měkkosti vyžadují dostatečnou péči a časté kování. Na spěnkách je patrný nebohatý rous.Nejoblíbenějším zbarvením je u českého chladnokrevníka ryzák se světlou hřívou a ocasem. Žíně jsou bohaté a zvlněné a ocas ani hříva se nezastřihává ani neprotrhává; při práci jsou většinou zapletené.Koně tohoto plemene mají mírnou klidnou povahu, jsou pohybliví, vytrvalí a ochotně pracují.

Využití:
Český chladnokrevník nachází jako tažné plemeno nejvíce uplatnění při práci v zemědělství, je využíván pro těžký tah, znám je také jako kůň pro lesní práce, jako je přibližování dřeva.V poslední době jsou sice koně často nahrazováni těžkou technikou a stroji, jsou však stále těžko přístupná místa a úkoly, které může splnit jen kůň - například právě český chladnokrevník

he,he

26. února 2011 v 16:54 | Aika* |  Ostatní věci okolo koní
Našla jsem dost dobrou fotku :D Nevím proč ale hrozně se mi líbí.. Trochu jsem ji upravila jinak bych to nebyla ani á =D :))
Líbí se vám?

#1 kontrola Affs

26. února 2011 v 16:35 | Aika* |  Affs
Protože jsem si všimla že ke mě chodí asi jen polovina affinek.. Kdo se nezapíše,jeho smůla hned mažu.O kontrole nebudu dávat vědět,uvidíme kdo ke mě chodí a kdo ne..
KONTROLA POTRVÁ JEN DO 5.BŘEZNA - čili,máte na to týden... Byla bych ráda kdyby jste se zapsali všechny.

Pokud chceš být nadále affs tak do komentářů napiš:

Přezdívku:
Chceš být nadále affs?:

Toť vše,prosím zapište se :) :/


Českomoravský belgický

26. února 2011 v 15:55 | Aika* |  Plemena
Původ a historie:
Českomoravský belgický kůň je plemeno šlechtěné v Čechách a na Moravě z dovezených koní zhruba od roku 1880. Základ chovu pochází z mohutných belgických koní přivezených v závěru 19. a na začátku 20. století. Od třicátých let minulého století dovoz ustal a chladnokrevný kůň byl šlechtěn z vlastních zdrojů. V domácích podmínkách došlo ke změnám tělesné stavby, přimísily se také geny koní norických. Vznikl "český chladnokrevník", na Moravě "moravský chladnokrevník" s větší ušlechtilostí a lepší harmonií tělesné stavby. Oba typy se, při ustanovení plemenné knihy pro českomoravského belgického koně, spojily.

Chov ČMB v současnosti:
Českomoravský Belgik je nejstarším plemenem u nás chovaným v takovém množství bez významného použití cizích plemen více jak 70 let. Nyní záleží na chovatelích, zda pro příští generace uchovají tyto koně takové, jaké je převzali od svých předků. Právě mezi nimi však stále zůstává o ČMB velký zájem i přesto, že v hlavní plemenné knize je v současné době pouze 160 chovných klisen. Plemennou knihu vede od roku 1995 Asociace svazů chovatelů koní České republiky.

Plemenné znaky:
Průměrné tělesné rozměry koní v současné populaci ČMB:

  • U hřebců - 162, 202 a 24,5 cm (výška v kohoutku, obvod hrudy, obvod holeně).
  • U klisen - 159, 203 a 23 cm.
  • V populaci ČMB je 84% ryzáků, 12% hnědáků a 3% vraníků.
  • Výžehy plemenné příslušnost B (levé stehno).

Českomoravský belgik se výrazně liší od typů ostatních belgických plemen chladnokrevných koní. Je typově lehčí, bez přehnané robustnosti, velmi pohyblivý s výraznými chody a relativně ušlechtilý. Výkonnostně je ČMB velmi spolehlivý i v maximálním nároku na tažnou sílu. Zároveň je výborně ovladatelný. Má menší ušlechtilou hlavu s živým okem a kratší, vysoko nasazený svalnatý krk.

Využití:
Díky své mohutnosti, ranosti a dobré ovladatelnosti je velmi dobře využitelný zvláště v těžkém tahu. Větší náročnost na kvalitu výživy jej předurčuje do příznivějších přírodních a klimatických podmínek. Českomoravský belgický kůň je dobře využitelný v podmínkách ekologického zemědělství a agroturistiky, kde je ceněn jeho dobrý charakter, ovladatelnost a harmonický a ušlechtilý zevnějšek.

Avatary s shetlend ponyem :D

26. února 2011 v 15:44 | Aika* |  Grafika

ZÁKAZ KOPÍROVÁNÍ!
Líbí se mi jediný a to ten předposlední :D

Tož a jak to bude s tým sedlem?

25. února 2011 v 21:56 | Aika* |  Deníček
No,sedlo bude ale ne nové.Poněvač chceme koupit sedlo na Ajku takže kozpíme starší sedlo a až Ajka vyroste tak se jí koupí nové.Proč?Kdyby jsme jí teď koupily sedlo a měla ho namíru,tak jí třeba za rok může být malé a bolely by ji z toho záda protože ještě roste.Už máme domluvené straré sedlo..Obyčejný western =) Potom až bude doma a očištěné ho vyfotím :D Je to celkem starší sedlo ve kterém nikdo neseděl asi půl roku,je trošku odřené a tak ale jinak se v něm pěkně sedí a krásně Ajce padne!=)
Dneska už nic nepřidám a zítra možná příjdu odpoledne :))
Zatím,zdarec =)

Avatary s westernem

25. února 2011 v 21:44 | Aika* |  Grafika
nekopíruj nebo bude zle!
Ne,nelíbí se mi :D

Criollo

25. února 2011 v 21:14 | Aika* |  Plemena
Původ a historie:
Criollo je potomkem starobylých španělských koní (andaluských a berberských), které do Jižní Ameriky přivezl v 16. století (kolem roku 1535) zakladatel Buenos Aires, Pedro de Mendoza. Jeho sídliště však bylo zničeno, takže předci dnešních koní žili zdivočele v pampách. Jen obzvláště odolní jedinci přežili drsné klima (extrémně suché léto a sychravou zimu), častý nedostatek vody a chudou výživu. Právě jejich zásluhou vznikl zvláště odolný, vytrvalý, trpělivý a dlouhověký kůň - criollo.Slovo criollo, kreolský v podstatě znamená "španělského původu", dříve se takto nazývali usedlíci v Latinské Americe, u koní pod tímto označení nalezneme plemena, která mají společný základ s argentinským criollem a podobají se mu (např. crioulo brazileiro, či llanero).
Charakteristika:
Criollo patří mezi nejodolnější, nejzdravější a nejvytrvalejší koně na světě a je schopen nést velkou váhu na dlouhé vzdálenosti, a to i ve velmi neschůdném terénu. Nemá sobě rovného co se týče tvrdosti konstituce, která mu umožňuje přežít v téměř nemožných podmínkách.
  • Barva - většinou hnědáci a plaváci (světlé barvy ho činí nenápadným, v jeho přirozeném prostředí, na suchých pastvinách), modří a červení bělouši, strakáči, cenění jsou tzv. grullos nebo gateados - koně šedé, myší nebo hnědé barvy s náznakem žíhání.
  • Výška v kohoutku - 142 - 152 cm.
  • Stavba těla - svalnatá tělesná stavba; krátký, silný krk; zřetelně vyklenutý profil hlavy; krátké, dobře osvalené končetiny s kvalitními kostmi a výjimečně zdravými kopyty.
S criollem se můžeme setkat po celém kontinentě a až na drobné odchylky (např. někteří současní koně mají normální diagonální klus, ale většina z nich si uchovává mimochod starých španělských koní) plemeno neztratilo své základní vlastnosti - vytrvalost a zdraví.
Chovatelský svaz se vytvořil v roce 1918 a zavedl přísné zkoušky vytrvalosti, jejichž úspěšné absolvování podmiňuje výběr do chovu (vzdálenost až 756 kilometrů musejí koně bez zvláštního krmení a až se 110 kily na hřbetě překonat za 15 dní).
Využití:
V dřívějších dobách sloužili v armádě a to jako koně jezdečtí i jako soumaři. Stali se oblíbeným dopravním prostředkem i soumarem osadníků Jižní Ameriky. Dodnes mají své nepostradatelné místo v argentinském hospodářství jako koně gaučů, honáků dobytka v pampách.
Díky křížení s plnokrevníky dosáhli celosvětové slávy v pólu, kdy krev plnokrevníka zajišťuje velkou rychlost, kterou vyžaduje moderní hra.

Cayuský pony

25. února 2011 v 21:04 | Aika* |  Plemena
Popis plemene:
Cayuský pony je díky své výšce, která zřídka kdy přesáhne 140 cm, běžně řazen mezi poníky. Způsobují to především krátké končetiny, jeho tělo je však mohutné a souladné. Tento koník obdélníkového formátu má pěknou, delší hlavu s rovným profilem, dlouhý, silný a svalnatý krk, méně výrazný kohoutek a delší osvalenou záď. Co lze vytknout, jsou slabší, strmé nohy, častý znak všech druhů horských koní. Ponyho můžeme vidět ve všech barvách, ale i když jde o indiánského koně, málokdy bývá skvrnitý.
Plemenné znaky:
Kohoutková výška: 140 cm.
Barva: libovolná, nejčastěji ryzáci a plaváci.
Hlava: dlouhá, rovný profil, široké čelo.
Hříva a ocas: řídké.
Charakteristika:
Cayus má velmi dobrý orientační smysl, je zvyklý chodit v terénu a najít si sám tu nejlepší cestu, stává se tedy, že sem tam neuposlechne jezdce a dá raději na svůj instinkt. Jinak je to kůň dobře ovladatelný, spolehlivý a odolný. Nemá sklony k agresivitě a panice, proto je vhodný i k dětem. Toto plemeno si uchovalo i, v dnešní době již vzácnější, mimochod. Cayuský pony tedy nabízí pohodlné svezení, nedokáže však vyvinout velkou rychlost.

Změny,změny a změny :D =)

24. února 2011 v 20:30 | Aika* |  Deníček
Tak co?Jak se vám líbí změny blogu.cz?Mě ani moc ne ale změna je život :D Určitě si zvykneme tak jako třeba na facebooku :D Je to až divné ale slíbila jsem že dneska přidám články a články jsem přidala :D =) Dneska jsem toho moc neudělala ale slibuju že zítra něco udělám,až pojedem s Ajkou na vyjížďku tak si třeba nezapomenu vzít foťák a něco vyfotím a nafotím :D =)) Jak se máte?co škola? u mě je to 50 na 65 :D :))
Zatím ahojky,zítra se určitě ukážu =)